Nu al de grootste kanshebber voor de verkiezing van het meest misbruikte modewoord van 2010: 'passie'. Komt met name voor in realityprogramma's met een competitiegehalte, en meer specifiek de subset daarvan met een kookinslag. Het woord wordt gebruikt op twee gerelateerde maar niet exact dezelfde manieren:
1) Zoals men vroeger het woord 'hobby' bezigde: “koken is mijn grote passie.” Het woord 'hobby' is inmiddels bezoedeld door connotaties met de linkse kerk, en bovendien een anglicisme dat in deze versterkt nationalistische tijden niet meer door de beugel kan.
2) Op de plek waar men vroeger het woord 'enthousiasme' gebruikte: “ik wil passie zien in je gerechten.” Reality-tv vereist nu eenmaal de overtreffende trap van elke emotie: gewoon verdriet is niet genoeg, te tranen moeten biggelen. Gewoon 'enthousiasme' is simpelweg te vlakjes, en het zal niet lang meer duren voordat ook 'passie' zo ver gedevalueerd is dat er een sterkere variant in gebruik moet worden genomen.
Ik heb zelf inmiddels een passie voor 'passie' ontwikkeld. Elke keer als ik het woord hoor, voel ik me door een welhaast Pavloviaanse reactie gedwongen het heel hard na te schreeuwen naar de tv. Van de eerste aflevering van de Nederlandse versie van Masterchef heb ik zodoende zeker de helft niet verstaan – nadat het woord voor de twintigste keer viel ben ik gestopt met tellen.
Mijn tip voor jullie is het passie-drinkspel. Waar de drinking games voor de meeste tv-series gestoeld zijn op alleen voor de incrowd grappige weetjes over de reeks (“neem een slok elke keer dat Mulder zonnebloempitjes eet”, voor de liefhebber), zijn de regels in dit geval weldadig in hun eenvoud. Zoek je meest uitbundige vrienden bij elkaar en kijk naar een Nederlandse kookcompetitie. Neem een slok alcoholische drank bij elke keer dat het woord 'passie' valt. Drink een glas leeg als iemand een van de volgende synoniemen gebruikt: 'hobby', 'enthousiast', 'hartstocht', 'gedreven', 'geestdrift'. Maar dat gebeurt dus nooit.