Asset 14

Federer, wees als Mbappé!

Hard//talk: Federer, wees als Mbappé!

De wereld staat in brand en dat mag niet onbeschreven blijven. Tennisgrootheid Roger Federer zou nog een lesje in vrijgevigheid kunnen leren van de tweemaal jongere Kylian Mbappé, zag Ruby Sanders deze zomer.

De belangrijkste sportevenementen deze zomer vielen niet alleen grotendeels samen, resulterend in extatische weekenden vol spannende halve en hele finales, maar brachten ook kleiner en groter onrecht – op het veld of daarbuiten – aan het licht. De vooraanstaande tennisgrootheid Roger Federer kan qua moraal nog wat leren van banlieue-voetbalster Kylian Mbappé.

De Franse nationale voetbalselectie won voor het eerst in jaren de wereldbeker. Het diverse team – met veel spelers met een Afrikaanse en/of moslimachtergrond – hield de gemoederen in de media bezig. Ondertussen werd bekend dat de 19-jarige Franse stervoetballer Kylian Mbappé het prijzengeld dat hij met het WK verdiend heeft aan het goede doel zal doneren. Het bedrag wordt geschat op 22.500 dollar per wedstrijd, plus 350.000 dollar voor de winst van het toernooi. Totaal zeven wedstrijden resulteren zo in ruim 500.000 dollar.

Er wordt gespeculeerd dat hij misschien ‘niet op de hoogte is’.

Eerder zag het Wimbledon-publiek met open mond aan hoe de immer onberispelijke Roger Federer het center court betrad in een stralend wit ensemble, niet van zijn vaste sponsor Nike, maar van het Japanse kledingmerk UNIQLO. Dat zocht, in aanloop naar de Japanse Zomerspelen van 2020, meer zichtbaarheid en vond dat in het aankleden van ’s werelds geliefdste tennisser – in ruil voor 300 miljoen euro, verspreid over tien jaar. De reden voor Federers overstap zou mogelijk te maken hebben met de roem die hij bij Nike altijd moest delen met andere sportgrootheden. Bij het onbekendere UNIQLO staat hij op eenzame hoogte. Ook de clausule waarin staat dat de inmiddels 37-jarige Zwitser de 300 miljoen dollar onvoorwaardelijk zal ontvangen, of hij nu op de baan staat of niet, kan de doorslag hebben gegeven.

En daar wringt de (tennis)schoen: waar UNIQLO wel 300 miljoen overheeft voor een sponsordeal, weigert het om fabrieksarbeiders fatsoenlijk te betalen. Eind 2014 trok UNIQLO alle orders in bij de Indonesische Jaba Garmindo-fabriek, waar de kleding gefabriceerd werd. Dat resulteerde in het faillissement van de fabriek en ruim 2000 Indonesische fabrieksarbeiders (van wie 80 procent vrouw) die geen betaling voor hun geleverde werk ontvingen. Verschillende ngo’s pleiten sindsdien voor uitbetaling, ontslagvergoeding en/of compensatie. Uit berichtgeving van de Schone Kleren Campagne blijkt dat de medewerkers sinds 2015 op achterstallige betalingen wachten (voor in totaal ruim 5,5 miljoen dollar). De fabrieksarbeiders stuurden via twee ngo’s een verklaring aan Federer, hem verzoekend zich uit te spreken tegen deze gang van zaken. Op http://www.hello-roger.ch kun ook jij Federer oproepen zich in te zetten voor gerechtigheid. Tot nu toe heeft Federer, die nochtans bekendstaat om zijn sportiviteit en fatsoen, niet op de verzoeken gereageerd, terwijl UNIQLO al eerder in verband werd gebracht met misstanden in Chinese textielfabrieken. Er wordt gespeculeerd dat hij misschien ‘niet op de hoogte is’, want hoe zou hij reageren als hij wist hoe zijn nieuwe sponsor met mensenrechten omging?

Laten we hopen dat Mbappé niet binnen de kortste keren gecorrumpeerd zal worden.

De donatie van de Franse Mbappé zal gaan naar Premiers de Cordée, een fonds dat kinderen met een handicap of kinderen in het ziekenhuis sportmogelijkheden biedt. Volgens CNN heeft de woordvoerder van deze Parijse organisatie bevestigd het prijzengeld in september te ontvangen. Eerder doneerde Mbappé ook al een voetbalveld aan zijn oude buurt in de Parijse voorstad Kondy.

De 500.000 dollar is natuurlijk een schijntje vergeleken met het salaris dat Mbappé bij zijn club Paris Saint-Germain verdient (naar verluidt 17,5 miljoen euro dit jaar), maar de jonge Fransman maakt tenminste een gebaar. Een gebaar om de voetballerij een pietsie minder corrupt, geld-gedreven, uitgekookt en onrechtvaardig te maken. Om te laten zien dat er nog sporters zijn die daarom geven. Die ergens om geven. Om een tegengeluid te bieden aan de verhalen over racisme en uitbuiting.

Laten we hopen dat Mbappé niet binnen de kortste keren gecorrumpeerd zal worden, en dat Federer wat leert van de jonge voetballer. Dat hij beseft dat hij iets kan betekenen voor de mensen die het met minder moeten doen. Iets minder schone schijn en iets meer ‘schone kleren’ alsjeblieft, Roger.

Beeld: Ben Sutherland via Flickr

Mail

Ruby Sanders is chef Tekst bij Hard//hoofd, freelance eindredacteur (tijdens kantoortijden) en omnivoor film, televisie, literatuur en eten (in de avonduren).

We willen je iets vertellen. Hard//hoofd is al bijna tien jaar een vrijhaven voor jonge en experimentele kunst, journalistiek en literatuur. Een walhalla voor hemelbestormers en constructieve twijfelaars, een speeltuin voor talentvolle dromers en ontheemde jonge honden. Elke dag verschijnen op onze site eigenzinnige artikelen, verhalen, poëzie, kunst, fotografie en illustraties van onze jonge makers. Én onze site is helemaal gratis.

Hoe graag we ook zouden willen; zonder jou kunnen we dit niet blijven doen. We hebben namelijk te weinig inkomsten om dit vol te houden. Met jouw hulp kunnen we de journalistiek, kunst en literatuur van de toekomst mogelijk blijven maken, en zelfs versterken.

Als je ons steunt, dan maken wij jou meteen kunstverzamelaar door je speciaal geselecteerde kunstwerken toe te sturen. Verzamel kunst en help je favoriete tijdschrift het volgende decennium door. We zullen je eeuwig dankbaar zijn. Draag Hard//hoofd een warm hart toe.

Word kunstverzamelaar
Lees meer
het laatste
10 jaar HH

10 jaar HH

Hard//hoofd is een vrije ruimte voor verbeelding en verhalen. Een niet-commercieel platform waar talent online en offline de ruimte krijgt om te experimenteren en zich te ontwikkelen. Het bestaan van zo’n plek is niet vanzelfsprekend. Sluit je daarom bij ons aan. We zijn bewust gratis toegankelijk en advertentievrij. Wij geloven dat nieuwe makers vooral een... Lees meer

Tip: Kijk slechte televisie

Kijk slechte televisie

'Ik heb afleveringen van The Real Housewives waar Shakespeares beste stukken niet aan kunnen tippen.' Lees meer

 Kamikazeplastics

Kamikazeplastics

Immuuncellen die de minuscule deeltjes onschadelijk proberen te maken, bekopen dat vervolgens met hun eigen leven. Lees meer

Alles vijf sterren: DEZE SERIE IS GEWOON ZO GOED

Het voert te ver om het hele verhaal uit te leggen

Deze week worden we blij van stekjes, een queer Lees meer

Over wulken en burgemeesters 2

Over wulken en burgemeesters

'Een huis is een constructie, maar een huis is ook een gevoel dat gedeeld wordt. Er blijven sporen achter wanneer bewoners sterven. Een huis verandert terwijl het blijft staan.' Lees meer

We laten ons niet sussen 1

We laten ons niet sussen

Twee weken geleden onthaalden politici en de media 2500 protesterende boeren met open armen op het Malieveld. De 35.000 klimaatstakers en de bezorgde burgers van Extinction Rebellion konden rekenen op een stuk minder steun. Wat is er nodig om de urgentie van de klimaatcrisis echt te laten voelen?, vraagt Jarmo Berkhout zich af. De legers... Lees meer

Tip: Leer een ambacht

Leer een ambacht

Nora van Arkel ging spontaan een dag in de leer bij een Berlijnse Meisterbacker. Daar leerde ze minder te denken en meer te doen. Een tip om eens te vragen of iemand je een ambacht wil leren. Lees meer

 Staakt-het-boeren

Staakt-het-boeren

Duizenden boeren toogden naar het Malieveld met hooivork en tractor. Lees meer

Column: September Blues

September Blues

De maand september is weer voorbij en dat betekent voor Trudy afscheid nemen en opnieuw beginnen. Van haar zomerhuisje op het platteland keert ze terug naar het leven in de stad. Lees meer

Filmtrialoog: Manta Ray

Manta Ray

Redacteuren Eva van den Boogaard, Mat Hoogenboom en Oscar Spaans bezochten de bioscoop om het speelfilmdebuut van de Thaise regisseur Phuttiphong Aroonpheng te zien. Het werd een magische ervaring: Manta Ray bleek een even eenvoudige als betoverende vertelling over een voor dood achtergelaten man die door een visser uit de mangrove wordt gered. Mat: Wat... Lees meer

Hard//talk: Bij gelijke geschiktheid tellen kwaliteit en capaciteit net zo goed

Bij gelijke geschiktheid tellen kwaliteit en capaciteit net zo goed

De wereld staat in brand en dat mag niet onbeschreven blijven. In tegenstelling tot Ella Kuijpers ziet Gatool Katawazi er wél het belang van in om voorkeur te geven aan de sollicitant die de diversiteit binnen een organisatie versterkt. Afgelopen zomer schreef Ella Kuijpers een Hard//talk waarin zij pleit tegen positieve discriminatie in sollicitatieprocedures. Juist... Lees meer

Inclusiviteit

Echte inclusiviteit is nog ver weg

Het debat over diversiteit en inclusiviteit in de culturele sector gaat niet ver genoeg. Lees meer

Tip: Geef het voordeel van de twijfel

Geef het voordeel van de twijfel

Redacteur Else Boer schippert tussen cynisme en naïviteit. 'Om naïviteit te vermijden, besloot ik dat cynisme een adequate reactie op de wereld was. Maar het continu bevragen van mensen en hun beweegredenen is vermoeiend.' Lees meer

Alles vijf sterren: 14

Geen douche, geen geloof, geen adem

Deze week worden we blij van een zeiltripje naar het Markermeer, een serie over verkeerd geplaatste bewijslast, en een dansvoorstelling van Arnhemse meisjes. Lees meer

Hard//talk: Greta Thunbergs requiem voor een droom

Greta Thunbergs requiem voor een droom

Thunberg deinst er niet voor terug een onderdeel te worden van haar eigen verhaal. Lees meer

Automatische concepten 26

Over de column (niets dan goeds?)

Iduna schrijft al jaren columns voor Hard//hoofd en vraagt zich af: hoe komt het toch dat ze ergens alsnog verwarde gevoelens heeft bij het fenomeen 'column'? Een overpeinzing die terugvoert naar Iduna's jaren op de universiteit en de twijfel over de plek die ze in mag nemen in de wereld. Lees meer

Het verlies van succes 2

Het verlies van succes

In een tijd waarin het steeds noodzakelijker lijkt te worden om prestaties te etaleren, denkt Mare Groen na over het systeem achter onze opvattingen aangaande succes dan wel mislukking. Ik lig nog steeds op bed en ben de hele dag niet buiten geweest. Het is 20.00 uur. Ik heb afgesproken om naar de film te... Lees meer

Tip: Durf hardop te dromen

Durf hardop te dromen

Rose Doolan vertrok jaren geleden naar San Francisco, met wilde plannen en weinig budget. Lees meer

 De blinddoek komt af

De blinddoek komt af

Vrouwe Justitia heeft haar blinddoek afgenomen. Lees meer

Column: Mammie

Mammie

'Arme mammie, sorry mammie!', hoort Trudy in de wachtkamer van het ziekenhuis. De irritatie die dit oproept komt vanuit een nooit gedichte kloof in het verleden. En dat heeft alles met het woord 'mammie' te maken. Lees meer

De geruchten zijn waar. Lees Hard//hoofd nu ook op papier!

Bestel op tijd je eigen exemplaar van de eerste editie, met als thema: ‘Ik’. We hebben drie covers ontworpen. Kies je favoriet.

Bestellen